Jak wyczyścić plecak?

2018-06-08
Jak wyczyścić plecak?

Koniec roku szkolnego to najlepszy moment na to, żeby zaprowadzić porządek w szkolnych akcesoriach, zanim te trafią do szafy na kilka wakacyjnych miesięcy. Jak prawidłowo czyścić i suszyć plecak? Czy jego impregnacja rzeczywiście ma sens? Jakie detergenty wybrać? Na te i inne pytania na temat czyszczenia plecaka szkolnego odpowiadają nasi eksperci.

Początek wakacji to idealny moment na to, żeby wyczyścić plecak. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym zabiegom pielęgnacyjnym, będzie służył dłużej i na pewno będzie lepiej wyglądał. To ważne: dziecięce i młodzieżowe plecaki pod koniec roku szkolnego mogą nosić ślady użytkowania w szczególnie trudnych warunkach, od trawiastego boiska po posadzki ze szkolnych murów. Czyszczenie plecaków rodzi wiele pytań ze strony rodziców, dlatego dziś nasi eksperci podpowiadają, jak prawidłowo to robić.

Plecak szkolny dla dziewczynki w sowyJAK CZĘSTO CZYŚCIĆ PLECAK?

W miarę możliwości plecak powinien być czyszczony na bieżąco, regularnie, zawsze wtedy, kiedy pojawią się na nim zanieczyszczenia. Bardzo często ze wzmocnionego, wytrzymałego materiału trudno pozbyć się starych plam. Generalną konserwację możemy przeprowadzić raz w roku, ale lepiej róbmy to po zakończonym roku szkolnym, niż pod koniec wakacji – dzięki temu, przed włożeniem plecaka głęboko do szafy, pozbędziemy się z niego ewentualnych nieprzyjemnych zapachów i zabrudzeń.

JAK CZYŚCIĆ PLECAK?

W trakcie wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, powinniśmy kierować się sugestiami producenta, zamieszczonymi na etykiecie lub na wszywce. Jeśli jednak ich nie posiadamy, postawmy na uniwersalny i bardzo delikatny sposób czyszczenia szkolnego plecaka. W pierwszej kolejności czyścimy wnętrze plecaka i wszystkich dodatkowych kieszonek z papierków czy długopisów oraz dokładnie opróżniamy jego wnętrze z okruchów. Unikamy prania plecaków w pralce automatycznej z dodatkiem proszków, gdyż w bębnie ich fason może ulec dekonstrukcji, a siateczka na pasie biodrowym – rozerwaniu. Robimy to ręcznie, w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Nie musimy zanurzać całego plecaka w wodzie – nie wszystkie jego elementy dobrze znoszą zamaczanie. Lepiej pomóc sobie miękką gąbeczką, którą przecieramy taśmy odblaskowe, klamry, zamki błyskawiczne. Dodając odrobinę mydła lub płynu do prania, czyścimy z ich użyciem również wnętrze plecaka oraz trudniejsze plamy. Pamiętajmy, żeby zawsze dokładnie wypłukać plecak z pozostałości detergentów.

suszenie plecakaWAŻNE SUSZENIE!

Jednym z najważniejszych etapów po wyczyszczeniu plecaka na mokro jest jego dokładne wysuszenie. Tylko w ten sposób unikniemy powstawania w nim pleśni, brzydkich zapachów, butwienia materiałów. Nigdy nie wkładamy wilgotnego plecaka szkolnego do szafy! Suszymy go w sposób naturalny, za pomocą klamerek, wieszając na sznurku czy suszarce. Najlepiej zacząć od przewrócenia plecaka na lewą stronę (jeśli to możliwe) albo rozpięcia go w taki sposób, żeby powietrze mogło spokojnie dostać się do jego wnętrza.

NA KONIEC: IMPREGNACJA

Większość plecaków szkolnych nie posiada specjalistycznej membrany, tylko fabryczną powłokę, która chroni materiał przed wilgocią. Po dłuższym czasie stosowania czy po poważnym zamoczeniu plecaka, warto zaimpregnować go specjalnym preparatem w spray'u, żeby przywrócić jego tkaninie wodoszczelność. Świetnie w tej roli sprawdzają się chociażby specjalne środki przeznaczone do namiotów.
pixel